Представљање најстаријег рукописа пронађеног у манастиру Беочин

Српска читаоница у Иригу и манастир Беочин су у четвртак 14. марта 2024. године организовали представљање најстаријег рукописа пронађеног у Беочину, Пролога стиховног за мај, јуни, јули и август Марка Пећког и Старе штампане књиге манастира Беочин, из 1399. године.
О овом рукопису непроцењивог значаја за српску културу и историју српског књижевног језика, за који се сматрало да је изгубљен, говорила је мр Душица Грбић, археограф саветник и помоћник управника за стару и ретку књигу и легате у Библиотеци Матице српске, као и остали учесници програма Павле Живковић, мр Гордана Ђилас, Весна Петровић и Вера Новковић.
Након представљања књиге, обишли смо прелепе фрушкогорске манастире Беочин, Раковац и Раваницу врдничку.
Стручном предавању и обиласку присуствовале су Марина Лазовић, дипломирани библиотекар саветник, Мирјана Радовановић, дипломирани библиотекар саветник, Сања Дробњаковић, дипломирани библиотекар, и Милан Радисављевић, дипломирани правник Народне библиотеке Смедерево.