Конференција у Библиотеци града Београда

23. септембра 2022. године у Библиотеци града Београда одржана је завршна конференција двогодишњег Еразмус+ пројекта ESSENTIAL – Новинска писменост и критичко мишљење у библиотекама, на којој је присуствовала Сања Дробњаковић, дипломирани библиотекар Народне библиотеке Смедерево. На скупу je представљен овога месеца завршен пројекат чији је општи циљ развој друштва самосвесних грађана који критички размишљају и исправно разумеју медијске садржаје. Под координацијом Библиотеке града Београда, у њему је учествовало још три партнера – Национална библиотека Летоније, Универзитет Хачетепе (Турска) и Установа за образовање одраслих Жалец (Словенија).
Као један од важних исхода овог пројекта, Библиотека града Београда увела је нову образовну услугу у виду онлајн платформе за едукацију из области новинске писмености, односно исправног разумевања вести, и то за све грађане и за предаваче (тренере, библиотекаре, наставнике… ). Он пружа могућност да се научи шта је новинска писменост и зашто је важна за појединца и друштво, како препознати манипулативне медијске технике и идентификовати лажне вести, фотографије, видео садржаје и профиле на друштвеним мрежама; шта је информационо загађење, шта су алгоритми, њузфидови, филтрирани балони и ехо-коморe; која је разлика између ботова, тролова и киборга, као и како пронаћи изворе поузданих информација и ефикасно претраживати веб. Посебна верзија курса израђена је за оне који желе да постану предавачи у овој области, и она садржи опште смернице и детаљна упутства за вођење радионица новинске писмености.
Све додатне информације можете пронаћи на https://newslitproject.net/sr/index.html.