Гости из Шпаније у посети нашој библиотеци

У уторак 19. септембра 2023. године, Народну библиотеку Смедерево су посетили архитекте, девелопери и дизајнери из Мадрида, заједно са нашом суграђанком Јеленом Павловић, професорком енглеског језика и књижевности на Европском универзитету и Интернационалном универзитету у Валенсији.

Домаћин нашим гостима била је директорка Библиотеке Марина Лазовић, која их је упознала са веома вредном и богатом колекцијом старе књиге којом се дуго стручно бави, а коју чувамо и представљамо у нашој библиотеци. Највећу пажњу привукла је најстарија књига из овог фонда на ћирилици – Стематографија Христифора Жефаровића из 1741. године, као и Опис Јерусалима Симеона Симоновића из 1781. године, једна од најлепших књига које поседујемо, док смо се посебно задржали на најстаријим књигама: Дантеовој Божанственој комедији штампаној у Венецији 1544. године и Ослобођеном Јерусалиму Торквата Таса са почетка 17. века. Интересантно је било прелистати и Сервантесов роман Дон Кихот на француском језику из друге половине 18. века, посебно украшен златотиском.

Овом приликом гости су обишли цео простор Библиотеке, привучени лепом и специфичном архитектуром свих одељења.