ИЗЛОЖБА „СЛОМ СРПСКЕ ДЕСПОТОВИНЕ 1459 – 2019“

Одељење стручне књиге

Овом изложбом Народна библиотека Смедерево обележава значајан датум у историји нашег града, као и историји наше државе. Реч је о подсећању на дан када је пре више од пет векова (20. јуна 1459. године) Смедерево освојила војска Турског царства. Овај трагични догађај означио је крај политичког живота српске Деспотовине као и пропаст српске средњовековне државе.

Изложба представља скуп публикација из свих фондова наше Библиотеке, које за тему имају живот и прилике у Деспотовини, важније догађаје и личности, као и догађаје који су се збили непосредно пре, и у току пропасти града Смедерева. Подељена је у неколико целина („Десоптовина“, „Тврђава“, „Личности“ и „Слом Деспотовине“) и представља текстове и публикације најеминентнијих историчара, који су проучавали наш средњи век (М. Спремић, Б. Ферјанчић, Ј. Калић, С. Ћирковић, Р. Михаљчић…).

Изложба је пропраћена пригодним илустрацијама и каталогом.

Аутори изложбе су Мирјана Радовановић и Милана Исаковић.