Излагање у Ремети 15. и 16. маја

Српска читаоница у Иригу и Манастир Велика Ремета организовали су и ове године седми  традиционални стручни скуп библиотекара Србије на тему “Манастири и библиотеке чувари културне баштине“  15. и 16. маја у манастиру Велика Ремета.

На овогодишњем стручном скупу међу седамнаест излагача из различитих библиотека Србије, своје излагање “Стара штампана књига у библиотеци Црквене општине смедеревске“ су имале и библиотекарке  Народне библиотеке Смедерево Марина Лазовић и Мирјана Радовановић.  У тексту је  представљена Библиотека Црквене општине смедеревске, као и њене богослужбене књиге штампане и публиковане током  18. и 19. столећа. У овом корпусу књига издвојено је и презентовано петнаест најрепрезентативнијих: Псалтир, Кијев (1757), Минеј за мај, Москва, (1782),   Јеванђеље, Кијев (1815), Јеванђеље, Москва (1841), Јеванђеље, Москва (1851), Ирмологија, Београд (1837), Србљак, Београд (1861), Служебници, Београд (1838. и 1825), Часослов, Београд (1861), као и остале богослужбене књиге  19. столећа.  Текст о старим штампаним књигама библиотеке црквене општине смедеревске ће у целости бити објављен у зборнику са овогодишњег скупа.