Дигитална Библиотека

Прве дигиталне колекције

Народнa библиотекa Смедерево, као промотер локалне културне баштине, приступила је пројекту дигитализације завичајне грађе који се реализује у сарадњи са Одељењем за развој дигиталне библиотеке и микрографију Народне библиотеке Србије.

Дигитализација Завичајног фонда и презентација на интернету омогућиће његову отвореност према ширем кругу корисника, али и заштиту и очување.

Формиране су прве дигиталне колекције.

Из фонда периодике дигитализовани су -  Фењер (1876), Глас Подунавља (1928-1929, 1931-1934, 1936-1938), Смедеревски журнал (1938-1939), Књижевни круг (1932-1933) и часопис Смедерево (1985-1988; 1994-1998).

Из фонда некњижне грађе дигитализована је Збирка Смедерево на старим разгледницама.

Збирка дигитализованих монографских публикација садржи 98 наслова разврстаних у неколико подзбирки (Дела Леонтија Павловића, Дела Милана Јовановића Стоимировића, Дела Живојина Д. Карића, Дела Славка Домазета, Дела Танасија Младеновића, Дела Милорада Милановића, Монографије основних и средњих школа, Спорт у Смедереву, Издања Народне библиотеке Смедерево).

Дигитализовани делови фонда књижне и некњижне грађе Завичајног одељења доступни су свим посетиоцима сајта Дигитална Народна библиотека Србије (www.digitalna.nb.rs), као и сајта Народне библиотеке Смедерево (www.biblioteka-smederevo.org.rs).

Збирка монографских публикација Народне библиотеке Смедерево
  Збирка садржи 98 дигиталних копија књига из фонда Народне библиотеке у Смедереву.

Збирка периодике Народне библиотеке у Смедереву
  Збирка садржи 13 дигиталних копија периодике Народне библиотеке у Смедереву.

Смедерево на старим разгледницама
  Збирка садржи 50 дигиталних копија разгледница на којима је приказано Смедерево на крају 19. и почетку 20. века из фонда Народне библиотеке у Смедереву.