Библионет 2018

Заједница матичних библиотека Србије у сарадњи са Библиотеком Матице српске из Новог Сада организовала је дванаести међународни  стручно-научни скуп под називом Библионет 2018 у периоду од 7. до 9. јуна 2018. године у Новом Саду.

Тема овогодишњег Библионета била је ~ Рукописна и стара штампана књига. Од укупно 39 радова (50 аутора) из земље и иностранства, Управни одбор Заједнице матичних библиотека Србије одабрао је 28 радова. Међу њима је и стручни рад Марине Лазовић и Мирјане Радовановић “Књижно благо Књигохранитељице смедеревске“ у ком су  представљене драгоцене старе штампане публикације и периодика Фонда старе и ретке књиге Народне библиотеке Смедерево. Ова вредна колекција старе штампане књиге и периодике има 529 монографских публикација и 18 наслова периодике. Колекција поседује  деветнаест  публикација проглашених за културно добро од изузетног значаја и 461 публикацију и осамнаест наслова периодике који су проглашени за културно добро од великог значаја (штампане од 1800. до 1867. године).