9. Стиховизија

ФИНАЛЕ ДЕВЕТЕ СТИХОВИЗИЈЕ

У уторак, 5. децембра 2017. године, у Народној библиотеци Смедерево је, уз присуство великог броја посетилаца, одржано финално вече 9. Стиховизије, такмичења у рецитовању на страним језицима, које смедеревска библиотека организује за ученике средњих школа.

У финале овогодишњег такмичења пласирали су се ученици из 13 средњих школа, из Смедерева, Велике Плане, Смедеревске Паланке, Панчева, Ковина, Гроцке, Пожаревца, Аранђеловца, Великог Градишта, Петровца на Млави и Младеновца . То су: Гимназија Смедерево, Гимназија Велика Плана, Гимназија „Урош Предић“ Панчево, Гимназија Младеновац, Гимназија и економска школа „Бранко Радичевић“ Ковин, Паланачка гимназија, Гимназија „Милош Савковић“ Аранђеловац, Музичка школа „Коста Манојловић“ Смедерево, Пожаревачка гимназија, Средња школа Велико Градиште, Средња школа „Младост“ Петровац на Млави, Економско-трговинска школа Смедерево, и Средња школа Гроцка.

Ученици су у финалу рецитовали на 5 страних језика: на енглеском, руском, француском, немачком и италијанском.

Стручни жири је радио у следећем саставу: Марина Лазовић, професор руског и српског језика и књижевности, библиотекар саветник, директор Народне библиотеке Смедерево, Биљана Живановић, професор оријенталне филологије, библиотекар саветник, руководилац Одељења стране књиге Народне библиотеке Смедерево, Софија Грба, мастер библиотекар информатичар, виши библиотекар на Одељењу набавке и обраде Народне библиотеке Смедерево, Милица Станојевић, мастер професор француског и италијанског језика и књижевности, Зорица Стојковић, професор немачког језика и књижевности и Јанг Пинг Пинг, маркетинг менаџер. Комисију за пребројавање гласова и компјутерску обраду података чинили су Зоран Дамњановић, професор математике у Гимназији Смедерево, и библиотекар Народне библиотеке Смедерево Горјана Вујановић. Програм су водили библиотекари Драгица Живановић и Урош Тимић.

Финалисти и професори страних језика који су их припремали за такмичење награђени су књигама, пригодним поклонима и бесплатним уписом у Библиотеку за наредну годину, а три првопласирана такмичара, такмичар који је добио највише гласова публике, као и такмичари чији су наступи оставили посебно снажан утисак на жири и посетиоце, добили су дипломе и вредне награде. За школе учеснице такмичења припремљене су захвалнице и комплети књига за школске библиотеке.

Као и сваке године, додељене су и специјалне награде.

Награђени су ученици који све четири године свог школовања учествују на Стиховизији. То су Шаму Моника (Гимназија Смедерево) и Станојевић Звездан (Техничка школа Смедерево).

За допринос промовисању језичке разноврсности манифестације, награђене су такмичарке које су на овогодишњој Стиховизији рецитовале на грчком, латинском и кинеском језику. То су Балог Анастасија, Јоксимовић Анђела и Младеновић Милица из Гимназије Смедерево.

Победнике такмичења одредио је збир гласова стручног жирија и публике.

Награда публике припала је Милошевић Ђорђу, ученику Гимназије Смедерево (Sharon Olds: MRS. KRIKORIAN)

Треће место на 9. Стиховизији освојила је Цветковић Александра, ученица Гимназије Смедерево, која је на руском језику рецитовала песму ПРИЗНАНИЕ (А. С. Пушкин).

Друго место је освојио Милетић Милан, ученик Гимназије „Урош Предић“ из Панчева (Prince Ea: DEAR FUTURE GENERATIONS: SORRY).

Победник 9. Стиховизије је Савић Миња, ученица Гимназије Смедерево (Nora Cooper: I WON’T WRITE YOUR OBITUARY).

У музичком делу програма учествовали су смедеревски средњошколци, чланови групе „Светлост“.

У публикацији „Стиховизија 9“, која је у припреми, поред осталих прилога, биће објављен и целокупан материјал сакупљен приликом организације и реализације овог догађаја.