Изложба "Jane Austen: 200 Years After"

У Народној библиотеци Смедерево је 18. јула отворена изложба Jane Austen: 200 Years After, посвећена двестогодишњици смрти ове значајне британске ауторке.

Џејн Остин је енглеска књижевница чији се романи данас убрајају у класике светске књижевности. Њени погледи на живот жена и смисао за иронију учинили су је једном од најзначајнијих књижевница њеног доба. Рођена је 16. децембра 1775. године, а умрла веома млада, у 41. години, 18. јула 1817. Није постала славна за живота. Њене романтичне комедије постале су познате тек после 1869. године, а њена популарност достигла је врхунац током 20. века. Ликови у Џејниним романима потичу из средње и више класе, а радња у њима произлази из балансирања финансијских потреба и проблема као што су љубав, пријатељство и морал. Њена  најпознатија дела су романи Разум и осећајност (1811), Гордост и предрасуде (1813), Менсфилд парк (1814), Ема (1815), Нортангерска опатија (1818) и Под туђим утицајем (1818).

Данас се дела Џејн Остин сматрају важним делом целокупног корпуса енглеске књижевности и чест су предмет научне и критичке обраде, а може се рећи и да омогућавају увид у стање и услове који су владали у ондашњем друштву.

У популарној култури дела Џејн Остин често су екранизована као филмови и телевизијске серије, са различитим степеном верности оригиналном делу. Роман Гордост и предрасуда је са шест филмских адаптација постао њено најчешће екранизовано дело. Ема је преточена у филм пет пута. Разум и осећајност је екранизован четири пута,  укљућујући и верзију Анга Лија из 1995. са Кејт Винслет и Емом Томпсон који је добио Оскара за најбоље адаптирани сценарио. Под туђим утицајем је адаптиран два пута, за телевизију. Менсфилд парк и Нортангерска опатија су такође екранизовани.

На изложби у Народној библиотеци Смедерево приказана је књижна и некњижна грађа из фондова Одељења стране књиге и Позајмног одељења Библиотеке. Изложени експонати баве се животом ауторке, њеним књижевним опусом и утицајем на савремено књижевно и филмско стваралаштво и популарну културу. Циљ поставке је да упозна посетиоце и кориснике Библиотеке  са стваралаштвом Џејн Остин и историјским и социјалним приликама у којима је живела и радила, и подстакне их да, први пут или поново, прочитају неке од њених романа.

Аутори изложбе су Биљана Живановић и Горјана Вујановић. Изложба ће моћи да се погледа до краја августа.